Bize Ulaşın

0531 504 84 72

Mezun Dershanesi

Günümüzde, eğer bir üniversite eğitimi almak istiyorsak en az bir geçiş sınavına girmemiz gerekiyor. İleride hayalini kurduğumuz ve geçimimizi sağlayacağımız mesleğe ulaşma konusunda hepimizin geçmesi gereken bir yoldur üniversiteye geçiş sınavları. Birçok öğrenci sınava girdiği ilk yıl üniversiteyi kazanıp tercih yaparken bazı öğrenciler ilk yıl üniversiteye giriş yapamayabilirler.

Öğrencilerin, sınava girdikleri ilk yıl üniversiteye girmemeleri için iki neden bulunur. Bu nedenlerin ilkinde öğrenci, üniversiteye geçiş sınavında başarılı olur fakat gitmek istediği üniversite veya okumak istediği bölüm için yeterli puana sahip olamayabilir. Bu noktada öğrenci ya istemediği okulda istemediği bölümü okumayı ya da mezun dershanesinde bir yıl daha üniversite sınavına hazırlanmayı tercih edebilir. İkinci nedende ise öğrencinin, üniversiteye geçiş sınavında başarılı olamama, baraj puanı dediğimiz en alt limitteki puanı elde edememe durumu söz konusudur. Bu durumda da öğrenci ya üniversiteye gitmemeyi ya da mezun dershanesine gidip bir yıl daha çalışmayı seçebilir.

Her iki durumda da öğrenciler mezun dershanesinden yardım alabilirler. Mezun öğrenciler için, örgün eğitim alan üniversite hazırlık öğrencilerinden farklı bir program yapılır çünkü mezuna kalan öğrenciler okula gitmedikleri için mezun dershanesinde daha fazla ders çalışma vakti bulurlar. Bu durum, mezuna kalan öğrenciler için oldukça faydalı bir durumdur çünkü hiçbir okul dersi veya ödeviyle uğraşmazlar ve okula gidip derslere girerek sınav odaklı çalışmalarını bölmek zorunda kalmazlar. Mezun dershanelerinde, mezunlar için ayrı sınıflar açılır ve bu sınıflarda mezun öğrencilerin vakitlerine uygun program hazırlanır.

Buna ek olarak mezun öğrenciler, gerçek bir üniversiteye geçiş sınavını deneyimledikleri için daha şanslıdırlar. Mezun dershanesinde bu sınavda başarısız olunan yerler temel alınarak tamamen öğrenciye uygun bir çalışma planı hazırlanır. Mezun dershanesi tarafından yapılan, öğrencinin daha önceki sınavdaki başarılı ve başarısız olduğu konuların analizi sayesinde öğrencinin hangi konulara ağırlık vermesi gerektiği daha iyi bir şekilde görülür ve program bu doğrultuda hazırlanır.

Toplumda sanılanın aksine mezuna kalmak verimli şekilde geçirildiği ve iyi bir mezun dershanesinden destek alındığı sürece kaybolan bir yıl değil, aksine hayallerinize ulaşmanızı kolaylaştıran bir yıldır.

 

Call Now Button03124188858